Безплатні ліки на 1500 гривень в Калуській поліклініці: як це працює і хто може отримати

Програма від благодійної організації «Прем’єр Уржанс Інтернасьональ» зараз реалізовується лише у двох містах: Калуші та Трускавці. Це додатковий бонус для мешканців громад. Проте до сімейних лікарів вишикувалися черги. Тим часом можливості поліклініки у видачі електронних ваучерів за благодійною програмою є обмеженими. Проте з початку дії програми у Калуші вже видано близько півтори тисячі ваучерів. Передплатити газету «ВІКНА» на 2025 рік можна ТУТ! 10 Жовтня, 2024, 13:00 Калуш Здоров’я Переглядів: 1040 Ілюстроване фото. Отримати ліки можна у двох аптеках Калуша Реклама Головні новини Калуша та Прикарпаття у Телеграм

Днями до «Вікон» звернулася калушанка Надія Мельничук, яка повідомила про «ажіотаж серед пенсіонерів Калуша» через безплатні ліки.

«Люди вистоювали в чергах, щоб потрапити до сімейного лікаря. Однак, зараз видача ліків припинилася через відсутність бланків. Люди хочуть знати яка причина цього, чи є терміни видачі ліків і, взагалі, хто їх видає (якийсь фонд, благодійна організація), це тільки в Калуші, чи в державі.

Зараз пенсіонерам видають безкоштовно ліків на 1,5 тис. грн. Це не програма “Доступні ліки”. Хто видає, не знаю. Сімейний лікар підбирає ліки пацієнту, видає так званий “ваучер”, пацієнт несе його на підпис до певних працівників поліклініки і одержує ліки в аптеці», — написала вона.

Як з’ясували «Вікна», йдеться про програму електронних ваучерів. Інформацію про неї Калуський міський центр первинної медико-санітарної допомоги оприлюднив на своїй сторінці в соціальній мережі.

«12.09.24 року в КНП «КМЦ ПМСД КМР» розпочалась програма електронних ваучерів, яку реалізує благодійна організація «Прем’єр Уржанс Інтернасьональ», призначена для підтримки людей, які мають проблеми із здоров’ям і відчувають труднощі з доступом до лікування», — повідомляє міський центр.

Програма поширюється на дітей віком до 12 років, людей з інвалідністю, людей пенсійного віку (60+), вагітних та жінок, які годують немовлят, внутрішньо переміщених осіб.

Для того, щоб скористатися перевагами програми, пацієнту слід звернутися до свого сімейного лікаря у міську чи дитячу поліклініку, надати документ, що підтверджує приналежність до зазначених категорій. Сімейний лікар заповнить реєстраційну форму на отримання медикаментів залежно від діагнозу та призначеного лікування та видасть її пацієнту. З реєстраційною формою слід звернутися до реєстратора в поліклініці, який вносить дані в електронну систему.

Після цього пацієнт звертається до аптек — партнерів програми:

  • аптека «Подорожник» (вул. Б. Хмельницького, 30);
  • аптека «3і»(вул. Б. Хмельницького, 19).

Слід надати працівнику аптеки ваучер та повідомити свій номер телефону. Якщо пацієнт є дитиною — то серію і номер свідоцтва про народження. Працівник аптеки безплатно видасть призначені ліки, при цьому чек залишається в аптеці.

Як розповів «Вікнам» керівник Калуського міського центру первинної медико-санітарної допомоги Михайло Гаврилишин, програма електронних ваучерів на ліки не є державною. Її реалізація стала можливою завдяки налагодженій співпраці міського центру з благодійною організацією «Прем’єр Уржанс Інтернасьональ». Така програма від цієї благодійної організації зараз реалізовується лише у двох містах: Калуші та Трускавці. Тож пацієнти міського центру мають можливість фактично отримати фінансову підтримку від благодійників.

Для того, щоб скористатися перевагами програми, пацієнт повинен мати укладену декларацію з лікарем цього медзакладу.

За словами Михайла Гаврилишина, раніше міський центр брав участь у чотирьох програмах від «Прем’єр Уржанс Інтернасьональ». Першим спільним проєктом стала видача безплатних ліків пацієнтам — тоді поліклініка отримала від благодійників медикаментів на 230 тис. гривень. Їх видавали сімейні лікарі, а пацієнти підписувалися, підтверджуючи їхнє отримання. У цій програмі міський центр зарекомендував себе як сумлінний партнер, тож жодних зауважень у благодійників не було. Згодом були реалізовані такі благодійні проєкти, як консультації у міській поліклініці психолога, який приїжджав зі Львова, та програма часткового відшкодування за пальне. Також міський центр отримав від «Прем’єр Уржанс Інтернасьональ»15 нових комп’ютерів з принтерами, п’ять комплектів меблів та шафи для зберігання медикаментів.

Щодо програми електронних ваучерів, то за нею можна отримати безплатно ліки на суму до 1500 гривень. Причому пацієнт може отримати ваучер лише раз. Термін дії програми — пів року, тобто до березня 2025 року. Благодійний фонд виділив на її фінансування у Калуші 12,6 млн гривень, тобто в рамках програми медикаменти безоплатно зможуть отримати щонайменше 8400 пацієнтів міського центру визначених категорій. Це, якщо кожен рецепт буде на максимальну суму, але реально програмою зможуть скористатися більше людей.

Фактично ця програма є додатковим бонусом для мешканців Калуської громади, який з’явився завдяки успішній співпраці медзакладу з благодійним фондом. Проте вже зараз, каже Михайло Гаврилишин, є чимало проблем. Зокрема, до сімейних лікарів вишикувалися черги, тож людям, які захворіли, наприклад, сезонними застудними захворюваннями, і потребують консультації спеціаліста, важче потрапити на прийом. Крім того, можливості поліклініки у видачі електронних ваучерів за благодійною програмою є обмеженими: максимально у систему реєстратори можуть внести 80 ваучерів на день, і це створює напругу та конфліктні ситуації. Проте з початку дії програми вже видано близько півтори тисячі ваучерів.

Важливо, що метою програми є допомога вразливим верствам населення. На обслуговуванні в міському центрі зайнятості є в рази більше людей, які належать до перелічених категорій (пенсіонери, діти до 12 років, люди з інвалідністю тощо), ніж дозволяють забезпечити безплатними ліками можливості програми. Отже, важливо щоб пацієнти, для яких купити ліки на півтори тисячі не є проблемою, не створювали ажіотажний попит та не позбавляли підтримки тих людей, які її дійсно потребують.

Богдана ТИМЧИШИН, журналістка

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни