“Бандера Military Style” — найпопулярніша вишивана сорочка проєкту “Вишивка в одязі видатних українців”

Копія вишиваної сорочки, відтвореної з тією, в яку був вбраний провідник Організації українських націоналістів (ОУН) Степан Бандера, допомагає українській армії сьогодні. Волонтерки відшили взір із вишиванки Бандери. За вилучені від продажу «сорочок-бандерівок» гроші купують необхідні для українських воїнів речі. 19 Травня, 2023, 11:00 Україна Переглядів: 302 Першу сорочку з колекції «Бандера Military Style» подарували головнокомандувачу ЗСУ Валерію Залужному Головні новини Калуша та Прикарпаття у Телеграм

“Бандера Military Style” — найбільш популярна вишивана сорочка у проєкті «Вишивка в одязі видатних українців». А відтворили вишивану сорочку Бандери львівські вишивальниці, інформує “Радіо Свобода”.

Дослідникам відома одна світлина, на якій провідник ОУН Степан Бандера одягнений в український народний стрій. Фотографія зроблена у 1920-х роках. Згідно з припущеннями, Степан Бандера вбрався у козацький стрій, можливо під час однієї з молодіжних мандрівок. Світлина — відома, але коли її торік побачили дослідниці групи «Вишивка в одязі видатних українців», то вирішили відтворити цей узір «бандерівки».

Однією з ініціаторок проєкту є Тетяна Зез. Вона у 2014 році переїхала з Донецька у Київ, але вдруге довелось переселятися уже через повномасштабне вторгнення Росії на територію України. Нині дослідниця живе у Львові.

Колишня донеччанка з однодумцями започаткувала проєкт «Вишивка в одязі видатних українців» і за збереженими у музеях вишиваними сорочками відомих українців відтворює їхні копії.

«Неважливо, чи то фото постановочне, чи позичив цю сорочку, але Бандера у неї був вбраний. Степан Бандера приїхав на вакації і попросив його сфотографувати. Одягнув козацький стрій учасників гурту «Луг». На світлині видно, що пояс не відповідає традиційному вбранню, тому, вочевидь, це козацький стрій для вистави. Фотографія була відома. Працівники музею Бандери у Стрию надали нам вихідники і ми збільшили фото, віддали його у видавництво, побачили детально узір, знайшли ідентичні сорочки, досліджували і знайшли формулу співвідношення: як має виглядати ця сорочка. Зробили схему», — розповідає Тетяна Зез.

Вишивана сорочка Степана Бандери стала тридцятою у реалізації проєкту і найбільш популярною.

Юний Степан Бандера, а згодом провідник ОУН, в українському народному строї. Фото 1920-х років з архіву музею-садиби Бандери у Стрию

Кожна вишивальниця може скористатись схемою і виконати репліку вишиванки Степана Бандери або поета, художника Тараса Шевченка, композитора Миколи Лисенка, театрального діяча Михайла Старицького, акторки Марії Заньковецької, письменниць Ольги Кобилянської, Лесі Українки.

Адже у формі листівок видано збірку зі схемами сорочок і біографією видатних українців. До слова, Леся Українка любила вишивати, як і її рідні. Вже у 9 років маленька Лариса Косач створила вишивку на татовій сорочці. Вона вишивала рушники, сорочки і продовжувала традицію мами ‒ Олени Пчілки-Косач, яка популяризувала українські орнаменти у світі, запроваджувала моду на українські народні строї.

Оскільки проєкт передусім просвітницький і благодійний, то у комерційній діяльності його заборонено використовувати. Копії вишиванок Бандери відтворили в обмеженій кількості, 100 сорочок, щоб зібрати гроші для закупівлі бронежилетів для воїнів.

Першу сорочку з колекції «Бандера Military Style» подарували головнокомандувачу ЗСУ Валерію Залужному.

«Це волонтерська робота і люди присвячують свій час вишиванню. Ми віримо, що ці сорочки рятують хлопців на фронті», — каже Тетяна Зез.

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни