Аваков, Малюк чи Клименко? Хто може стати новим міністром МВС – Новини України

Аваков, Малюк чи Клименко? Хто може стати новим міністром МВС - Новини України

Фото: Гонтар Володимир / УНІАН

Жахлива авіатроща в Броварах внесла корективи в політичний порядок денний. Парламентарям потрібно буде визначитись з новим очільником МВС.

Хто і як швидко зможе очолити замість трагічного загиблого Дениса Монастирського Міністерство внутрішніх справ України.

KP.UA дізналась, до кого станом на 19 січня придивляються парламентарі та представники Офісу президента в якості нового міністра МВС.

МВС було без керівника сім годин

Якщо емоційно почитати заголовки новин по типу «В авіатрощі в Броварах загинуло керівництво МВС», то складається таке враження, що відомство після загибелі Монастирського та його першого зама Євгенія Єніна втратило інституційну спроможність. Ні, це не так.

По-перше, робота МВС вибудувана так, що тимчасова відсутність з якоїсь причини керівника Міністерства суттєво не впливає на його роботу.

«Всі структури, які входять до складу МВС, зараз працюють в штатному режимі. Важливо не спекулювати на цих речах. Збоку Росії будуть спроби показати, що система розбалансована. Ні, вона працює в штатному режимі», – заявив в ефірі телемарафону радник міністра внутрішніх справ Вадим Денисенко.

По-друге, ще 18 січня Уряд на позачерговому засіданні (через сім годин після авіатрощі, – Авт.) призначив тимчасовим в.о. міністра – Ігоря Клименка, який очолює Нацполіцію. Він офіційно став заступником міністра внутрішніх справ, на якого покладені обов’язки тимчасово заміщати очільника відомства.

Прецедент Малюка

А тепер щодо часу і процедур призначення постійного міністра внутрішніх справ. Кабмін має подати на узгодження з парламентом кандидатуру нового очільника МВС.

«Після обговорення з парламентом буде подання на призначення нового керівника відомства. Міністерство внутрішніх справ – одна з ключових ланок безпеки нашої країни, а тому залучені необхідні протоколи, щоб зберегти керованість усіма процесами», – заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

У свою чергу керівник профільного парламентського комітету Сергій Іонушас уточнив, що голосування за наступника Дениса Монастирського буде після узгодження відповідної кандидатури Комітетом з правоохоронної діяльності. Кулуарно обговорюється, що таке засідання вже може відбутись у середу, 25 січня. Офіційного анонсу щодо такого засідання на сайті Верховної Ради ще немає, а тим паче порядку денного.

«Якщо говорити виключно про часові рамки, то ми бачимо прецедент СБУ- відомство з липня 2022 року немає постійного керівника. Після відставки Баканова Василь Малюк вже півроку керує спецслужбою в статусі виконуючого обов’язки. Не виключаю, що подібна ситуація може буде і з призначенням міністра МВС. Голосування не відбудеться до тих пір, поки Офіс президента не підбере кандидатуру, яка повністю влаштує – людина має бути сильним менеджером, вміти грати в одній команді з президентом, а не вибудовувати в МВС, як це вже було (при міністрі Арсені Авакові) ще один центр влади. Наскільки мені відомо, ще немає єдиної кандидатури, яка була б політично готова очолити МВС і до якої на Банкової не було б сумнівів. Приглядаються», – каже політолог Володимир Фесенко.

Був заступником міністра, а стане міністром

Так хто ж замість Дениса Монастирського може очолити МВС? На великій політичній шахівниці існують свої кадрові правила. Зазвичай, після відставки міністра (якщо не змінюється прем’єр) його місце займає: або хтось з чинних замів міністра, або голова профільного комітету (як це власне і відбулось з призначенням Дениса Монастирського) або політично лояльна до влади кандидатура, або… хтось з колишніх очільників відомства.

«Я виключаю можливість, що в МВС повернеться Аваков. Хоча свого часу зміг знайти спільну мову з командою Зеленського, – аналізує Володимир Фесенко. – Чи очолить МВС керівник профільного комітету Верховної Ради? Не знаю. Я би більше звернув увагу на заступників міністра внутрішніх справ, як чинних, так і колишніх».

Експерт не виключає, що на кандидатській лаві в міністри одне з центральних місць може зайняти т.в.о. голови СБУ Василь Малюк.

«Рік тому його призначали заступником Монастирського, але досить швидко (через 10 днів) перевели в СБУ. Єдине, що гіпотетично може завадити Малюку заручитись підтримкою депутатського корпусу у разі голосування за його кандидатуру як міністра МВС, – чутки, що він протеже Олега Татарова (заступника голови Офісу президента, – Авт.). Хоча цей ярлик має сумнівне походження», – додає Фесенко.

Але, все ж таки, найбільше шансів очолити МВС має саме Ігор Клименко.

«Ні офіційно, ні кулуарно ми ще не обговорювали питання кандидатур (на посаду голови МВС, – Авт.). Але від декількох колег вже чув, що Банкова приглядається до Клименка. Недаремно ж його призначили вчора саме заступником міністра внутрішній справ. Звісно, ми проголосуємо за того, кого запропонує Офіс президента», – на правах анонімності каже один із народних депутатів від «Слуга народу».

Тим часом

Тимошенко, Татаров та Галущенко на вихід?

Другий день поспіль на рівні політичних телеграм-каналів посилюється інформаційний шум щодо можливих кадрових відставок в Офісі президента та Уряді. Нібито готуються звільнення заступників голови Офісу президента Кирила Тимошенка та Олега Татарова. А з Кабміну можуть піти міністр енергетики Герман Галущенко та міністр освіти Сергій Шкарлет. Неофіційні причини – некомпетентність та репутаційна токсичність (фігурування в гучних політичних та корупційних скандалах).

«Я не коментую брєдні з телеграм-каналів», – не спростував, але й не підтвердив інформацію про потенційне звільнення в коментарі «Детектор медіа» Кирило Тимошенко. 

Джерело

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни