Анемія: яка буває та як її позбутися

Анемія — це патологічний стан, за якого в крові значно зменшується концентрація еритроцитів (або погіршується їхня функціональна спроможність). Через це кров не може виконувати свою основну функцію — транспортувати кисень і вуглекислий газ.

Ці зміни призводять до порушення роботи всіх органів і систем, що в тяжких випадках може призвести навіть до критичного стану. Тому діагностику слід розпочинати в разі появи перших ознак. Вона передбачає всебічне дослідження, адже механізмів виникнення анемії багато. Її поява може бути пов’язана з недостатнім надходженням необхідних компонентів (наприклад, заліза), гіповітамінозом, механічним руйнуванням крові. Також важливу роль відіграє еритропоетин — це гормон, що виробляється нирками та стимулює еритропоез. Саме тому в разі порушення роботи нирок можуть з’являтися й прояви анемії.

Необхідні дослідження призначає лікар. Виконати їх можна в приватних лабораторіях на кшталт Ескулабу, де ви з комфортом здасте аналізи та отримаєте результати якнайшвидше.

Яка буває анемія

Існує багато класифікацій цього стану, але одна з найпопулярніших та найважливіших — за механізмом розвитку. Саме вона використовується для визначення основних напрямків терапії. На її основі виділяють декілька форм анемії:

  1. Дефіцитна. Розвивається найчастіше, оскільки до її виникнення призводить зниження концентрації в крові речовин, які беруть участь у формуванні гемоглобіну (наприклад, заліза).
  2. Гемолітична. Формується внаслідок руйнування еритроцитів через потрапляння у кров отрути (або інших речовин із таким механізмом дії) чи значний рівень інтоксикації.
  3. Постгеморагічна. За такої форми синтезується достатня кількість клітин крові, але вони у великій кількості залишають кров’яне русло через кровотечу, а кістковий мозок не встигає синтезувати адекватну заміну. Вона може бути гострою (після масивної кровотечі) або хронічною (якщо людина регулярно втрачає великі об’єми крові).
  4. Апластична. Виникає через неспроможність кісткового мозку синтезувати еритроцити. Найчастіше при цьому знижується й кількість інших формених елементів.

Також існують спадкові різновиди анемій і синдроми, які супроводжуються малокрів’ям — мієлодиспластичний синдром, анемія Даймонда — Блекфена тощо.

Симптоми та лікування анемії

Незалежно від того, яка етіологія спричинила появу анемії, людина відчуває:

  • запаморочення;
  • зниження працездатності;
  • шум у вухах;
  • появу мушок перед очима;
  • швидку втомлюваність;
  • сонливість.

Діагностуються також і деякі специфічні ознаки — хейліт, зміна смакових уподобань, ксенофагія. Вони допомагають лікарю запідозрити діагноз.

Лікування призначається з урахуванням етіології. Можуть використовуватися залізовмісні препарати, вітаміни. У важких випадках застосовують переливання, резекцію селезінки. У разі виявлення апластичної анемії лікарі призначають, зокрема, пересадку кісткового мозку.

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни