82-річний калушанин виготовляє “німаківку” і вирощує півкілограмові лимони

Калушанин Ярослав Німак із задоволенням вирощує величезні цитрусові та зелень на підвіконні. А ще разом з дружиною їздять на велосипедах на дачу, де буяє городина та ягоди. До кожної рослини пенсіонер знаходить індивідуальний підхід для того, щоб вона прижилася і дарувала щедрий урожай. Ще одним хобі Ярослава Німака є збирання грибів, трав та березового соку. Тому кожної весни разом із рідним братом вирушають до лісу. Каже, що природа надихає і дарує почуття спокою та душевної гармонії.

03 Лютого,
2022,
19:00
Калуш

Переглядів: 378


“Вікна” побачили гордість Ярослава Німака — розлогі дерева цитрусових, вирощені у звичайних горщиках у квартирі

Родом Ярослав Німак з села Перекосів на Калущині. Закінчив 7 класів у місцевій школі. Згодом вступив до Брошнівського ремісничого училища, згодом — до Єнаківського училища за спеціальністю «столяр». У 1963 році хлопця демобілізували до армії. Згодом працював на «хімії», а паралельно закінчив восьмий клас «червоної школи» і пішов навчатися до Калуського технікуму на спеціальність «технік-механік устаткування газохімічних і нафтових заводів». Відтак йому запропонували роботуу конструкторському бюро. А відтак Ярослав Німак вступив до Івано-Франківського інституту нафти і газу. Свого часу зустрів своє  перше і єдине кохання — Дарію Степанівну, з якою виростив двох дітей і дочекався четверо внуків, інформують “Вікна”.

Любов до природи і садівництва Ярославу Німаку привили з дитинства. Його бабуся Магда розумілася на травах і дуже любила городину. Чоловік пригадує, що одного разу, коли до неї прийшли «совіти» і хотіли залізти на грушку, то вона  не пускала, бо не можна було у чоботах. Окрім того, у Перекосах був красивий сад, де було багато сортів яблук, груш і різних ягід. У ті часи родині дісталися різні саджанці від районного відділу народної освіти.

Переїхавши до Калуша з дружиною. Ярослав Німак придбав дачу і відтоді почав вирощувати домашню городину. На грядках у господарника росте майже все. Особливо приділяє увагу перцю, баклажанам, зелені, помідорам. Свого часу калушани вирощував на помідори і на підвіконні.

Перш ніж посадити рослину, ретельно вивчає про неї інформацію для того, щоб був добрий урожай. Ярослав Німак виписував і читав «аграрні» журнали, в яких люди ділилися своїм досвідом. Були часи, коли і сам писав статті-поради з догляду та вирощування рослин. Поважний калушанин і досі продовжує черпати знання про рослинництво з сучасної літератури, яку часто любить дарувати онучка Мартуся.

Гордістю Ярослава Німака є розлогі дерева цитрусових — апельсини і лимони, вирощені у звичайних горщиках у квартирі. Багато років тому чоловік привіз саджанці з Трускавця, почав доглядати і всі прийнялися. Звісно, рослини потребують базового догляду: світла, вологості, аерації, удобрення, хорошого ґрунту. До речі, ґрунт досвідчений аграрій робить сам. Зокрема, змішує 30% перегною, 20% перегнилого листя і суміш звичайного ґрунту без бур’янів. Горщики із цитрусовими притрушені сумішами із відходів трав’яних чаїв, розповідає пенсіонер.

«Заварюю спеціальний чаї  з м’яти, меліси, шипшини, глоду. Відходи не викидаю, а замочую і додаю до ґрунту», — ділиться Ярослав Німак.

Вага одного лимона склала 570 грамів. Фото: Скрін з відео

Навесні чоловік разом із молодшим братом ходить у ліс за грибами та заготовляє березовий сік. До речі, калушанин бережливо відноситься до природи і ніколи не рубає дерево сокирою. Спочатку робить невеликий отвір у дереві, вставляє і виводить у трубку і одразу підставляє пластикову пляшку, вкопуючи ємкість у грунт. Господар стверджує, що  використовуючи такий спосіб у напій жодна комаха не потрапить.

Ще Ярослав Німак робить домашнє вино і настоянки. Внуки навіть придумали назву «німаківка» і спеціальний логотип.

Внуки придумали для настоянок назву “німаківка” і спеціальний логотип. Фото: скрін з відео

Нічого із своєї домашньої продукції господарі не продають. Все тримають для себе, на свята і роздають дітям, внукам.

Цієї весни, зізнається Ярослав Німак, знову піде до лісу, щоб зануритися у світ природи і заодно назбирати свіжих грибів, які так люблять діти та онуки. Секретом бадьорості та енергійності у свої 82 роки чоловік називає здоровий спосіб життя, наявність хобі і постійний рух.

Ірина КМІТЬ, журналістка

Олександр ЗАЛІСЬКИЙ, оператор

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни