14 жовтня – особливий день для всієї України – Новини Івано-Франківська

В Івано-Франківську відзначили свято Покрови Пресвятої Богородиці, 80-у річницю створення УПА, День Українського козацтва та День захисників та захисниць України.

 

В пʼятницю, 14 жовтня, на Вічевому майдані представники духовенства відслужили молебень до Пресвятої Богородиці. З нагоди 80-ти річчя створення УПА, ювілейними відзнаками за участь у національно-визвольній боротьбі та популяризацію історії визвольного руху міський голова Руслан Марцінків нагородив:

Петріва Ярему Васильовича – громадсько-політичного діяча, члена Товариства української мови ім. Т. Шевченка, члена Правління Івано-Франківського обласного ВУТ «Просвіта» Т. Шевченка, члена ОУН, члена Проводу, міської організації КУН. Він протягом багатьох років є членом комісії щодо надання пільг ветеранам ОУН-УПА. Автор книг з історії визвольного руху, серед них – «Голод на Прикарпатті 1946-1947рр.» та був упорядником архіву Всеукраїнського братства ОУН-УПА ім. Р. Шухевича.

Та учасників бойових дій з с. Підлужжя: Василя Прокопіва, Михайла Федоріва, Василя Похилу.ʼ

Крім того, у цей день відзнакою міського голови «80 років УПА» нагородили членів Братства ОУН-УПА Карпатського краю: Гриценко Геннадія, Салигу Івана, Твердохліб Ірину, Пивоварчука Івана, Шищук Любов, Климчука Василя.

Відзнаки міського голови «За честь і звитягу» ІІ ступеня отримали військовослужбовці Національної Гвардії України:

Олександр Петрук – лейтенант-командир І стрілецького взводу 2 стрілецької роти військової частини 1241.

Олексій Бодня – штаб-сержант, головний сержант І стрілецького батальйону військової частини 1241.

Зіновій Хабурський – штаб-сержант, головний сержант 3 патрульного взводу 2 патрульної роти патрульного батальйону військової частини 1241.

Підполковник Івано-Франківського територіального центру комплектування та соціальної підтримки Олександр Нікітюк та майор Андрій Мовчан. Також медаль “За честь і звитягу” ІІ ступеня отримали бойовий медик Юрій Титоренко, добровольці Юрій Черкашин “Чорнота” та Ігор Сосна.

Цьогоріч з нагоди дня Покрови вручили й найвищу відзнаку організації «Залізний пластовий Хрест». За виявлену мужність у боротьбі за Батьківщину від імені світового проводу Пласту, Конференції українських пластових організацій посмертно нагороджено полеглих членів Пласту:

1. Балиту Гната – 1912 р.н Син Тадея та Анни. Пластун 20 куреня ім. Пилипа Орлика в Рогатині. Член ОУН, вояк УПА, повстанське псевдо «Орел». Хорунжий. Загинув у бою з більшовиками у с. Грабівка Калуського району в травні 1950 року.

2. Гашпара Антіна– 1912 р.н. Син Степана та Євдокії Зорій. Пластун 11 куреня ім. Івана Мазепи у Станиславові. Член ОУН в Крихівцях. Заарештований більшовиками в 1940 році. Закатований у Станиславівській тюрмі.

3. Івана Гоголя – 1912 р.н. Син Олекси та Юстини. Пластун 89 куреня ім. Івана Франка в Саджаві. Член ОУН, вояк УПА. Загинув в бою з більшовиками біля Саджави в 1945 році. 

4. Луцишина Михайла – 1915 р.н. Син Михайла та Марії. Пластун гуртка «Видри» 16 куреня ім. Короля Данила. Член ОУН. Загину в лютому 1946 року у бою з більшовиками, підірвавшись гранатою у криївці в рідному селі Підлужжя. 

5. Марика Василя– 1918 р. н. Син Гаврила та Параски. Пластун 38 куреня ім. Івана Смицнюка в Ямниці. Мобілізований до Червоної армії. Організатор таємного осередку ОУН серед червоноармійців. Виявлений та арештований. Засуджений в 1942 до розстрілу. Розстріляний ймовірно в Сталінграді.

6. Парипу Василя– 1915 р.н. Син Романа та Анастасії. Пластун 38 куреня ім. Івана Смицнюка в Ямниці. Псевдо «Лісовик». Член ОУН, вояк УПА. Загинув в бункері у Чорному лісі під час збройної  сутички з більшовиками у 1951 році.

7. Пастуха Петра. Син Василя та Марії 1908 р.н. Пластун 21 куреня ім. І. Богуна в Чорткові. Священник. Член ОУН. Заарештований більшовиками 1940 р. на Тернопільщині. Закатований в ув’язненні. Відзнаку отримала онука Серганюк Любов.

8. Пунька Івана. Син Теодора та Марії 1910 р.н. Пластун 20 куреня ім. Пилипа Орлика в Рогатині. Референт Служби безпеки Бурштинського райпроводу ОУН, псевдо «Бистрий». Загинув в 1945 р. у бою з більшовиками, перебуваючи в криївці с. Юнашків. Відзнаку отримала родичка Марія. 

9. Чеховського Леонтія. Син Степана і Анни 1910 р.н. Пластун 21 полку ім. І. Богуна в Чорткові. Член УВО та ОУН. В 1940 р. ув’язнений більшовиками за намір перейти нелегально кордон. Знищений у Дрогобицькій в’язниці. Відзнаку отримав онук Олександр Чеховський. 

10. Яновського Богдана Син Івана та Магдалени. 1906 р.н. Пластун 16 куреня ім. Короля Данила у Станиславові. Член ОУН у Крихівцях. Заарештований більшовиками в 1940 р. Закатований у Станіславській тюрмі. Відзнаку отримав представник родини Ярослав Роздільський. 

“На жаль, свята сьогодні тривожні та дещо сумні. Адже протягом цього року ми втратили наших побратимів, хлопців і дівчат які віддали свої життя в новітній московсько-українській війні. Для того, щоб не забувати про їхні подвиги вчора від імені громади на їхніх могилах ми поклали квіти на кладовищах нашої громади. На стометрівці сьогодні розміщена Алея Слави, де кожен франківець та гість міста може подивитися «в очі» нашим Героям. По місту розмістили соціальну рекламу з нашими Героями національно-визвольної боротьби минулого й теперішнього століття. Так склалося історично, що саме на Покрови створювалося українське військо, українське козацтво, Українська повстанська армія. А сьогодні під покровом Пресвятої Богородиці наші Збройні Сили України та всі воїни з інших підрозділів захищають українську державу. Низький уклін нашим Героям та всім, хто допомагає у боротьбі проти ворога. Та робить все, щоб настала Перемога. А вона обов’язково буде. Бо з нами Бог і Україна”, – зазначив Івано-Франківський міський голова Руслан Марцінків.

 

14 жовтня – особливий день для всієї України

 

14 жовтня – особливий день для всієї України

 

14 жовтня – особливий день для всієї України

 

14 жовтня – особливий день для всієї України

 

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни