12 сіл Калущини визнані небезпечними щодо хвороби Лайма

Розпочався перший пік активізації іксодових кліщів. Довгоочікуване тепло сприяє тіснішому контакту людей з природою, результат якого — напад іксодових кліщів. 24 Березня, 2023, 16:00 Калуш Переглядів: 1029 Ілюстроване фото. На території України кліщі переносять хворобу Лайма Головні новини Калуша та Прикарпаття у Телеграм

На Калущині з приводу укусу цими членистоногими за медичною допомогою щорічно звертаються мешканці міста та сільських населених пунктів, які інфікувалися від кліщів і захворіли на хворобу Лайма.

За словами лікаря-епідеміолога Калуського районного відділу державної установи «Івано-Франківський обласний центр контролю і профілактики хвороб МОЗ» Мирослави Гуменяк, кліщі є переносниками і резервуаром збудників вірусних, рикетсіозних, бактеріальних захворювань людей та тварин, інформують “Вікна”

На території України кліщі переносять хворобу Лайма (іксодовий кліщовий бореліоз), кліщовий енцефаліт, туляремію, інші серед людей, піроплазмоз серед собак. Від хворої людини до здорової збудники цих захворювань не передаються.

На обліку в Калуському районі за результатами дослідження кліщів перебувають 12 неблагополучних щодо хвороби Лайма територій. Це села: Завій, Підмихайля, Пійло, Мошківці, Станькова, Боднарів, Калуш, Стефанівка, Довгий Войнилів, Мислів, Бережниця, Болохів.

П’ять територій неблагополучні щодо Ку-гарячки. Серед них села: Завій, Бережниця, Підмихайля, Грабівка, Завадка. Три населені пункти перебувають на обліку як потенційні джерела зараження людей туляремією. Це Підмихайля, Завій та Слобідка.   

У природі сезонна активність кліщів спостерігається з березня по листопад, має два виражених піки активності. На квітень-травень, як правило, припадає перший пік їх чисельності, а другий пік — на серпень-вересень.

Мирослава Гуменяк розповідає, що кліщі можуть нападати на людину в будь-який час дня і ночі, в будь-яку погоду. Як правило, їх менше в суху жарку погоду і більше в прохолодну, похмуру. Кліщі вологолюбні, тому їх чисельність найбільша у зволожених місцях. Напад також може відбутися під час роботи та прогулянок у садках, лісосмугах, парках, дачних ділянках. Кліщі можуть присмоктуватися до людей не лише під час перебування на природі, але й через деякий час після відвідування зеленої зони, залишившись на одязі, речах. Існує ризик нападу кліщів в електричці, автобусі, якщо поряд є попутники, які повертаються з лісу. Крім того, кліщі можуть заноситись до житла людини з букетами  квітів, собаками, котами та іншими тваринами

Іксодові кліщі підстерігають свою здобич, сидячи на кінчиках травинок, листя, гілочок на висоті не більше метра. Голодні активні кліщі, що напали, зазвичай прагнуть проникнути під одяг. Вони можуть прикріплятися до будь-якої частини тіла, але найчастіше голови, шиї, у складках шкіри поперекової та пахової області, волосистих частинах тіла. З моменту нападу до їх прикріплення зазвичай проходить 1-2 години.

Момент укусу кліща безболісний і часто проходить непоміченим, але в період  кровосмоктання на місці укусу кліща розвивається запальна реакція, що супроводжується свербінням. Присмоктування кліща триває 15-20 хвилин. Через 6-12 годин з’являється припухлість, почервоніння.  Період живлення самиць на тілі людини може бути від 5 до 10 діб. На поверхні тіла кліщ може жити 1 місяць.

Як же вберегтися від укусів кліщів?

Збираючись на відпочинок потрібно одягатися у світлий однотонний одяг з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла. Волосся слід прибрати під головний убір. Обираючи місце, де плануєте відпочивати, стежте, щоб поблизу не було високої трави, щоб місце не було захаращене і добре освітлювалося сонцем. Повернувшись додому, слід відразу зняти одяг, білизну, варто все випрати та випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати у ньому.

При виявленні на тілі кліща, краще звернутись в заклад охорони здоров’я для його видалення. Видаленого членистоногого необхідно помістити на шматок вологої марлі у чистий скляний посуд, щільно закрити кришкою і доставити в лабораторію особливо-небезпечних інфекцій  ДУ «ІФОЛЦМОЗУ», вул.Шевченка, 4 м.Івано-Франківськ) для подальшого дослідження на  наявність збудника хвороби Лайма. Особам, яких вкусив кліщ, необхідно звернутися до лікаря-інфекціоніста та стежити  за самопочуттям, щоденно вимірювати температуру тіла впродовж двох тижнів.

"Давній Галич" - Новини Галича та Івано-Франківщіни