Фото: Коротко про
Сьогодні, 10 квітня, Міжнародний день братів і сестер. В Україні святкують День кримськотатарської журналістики. Віряни вшановують пам’ять святих мучеників Терентія, Афрікана, Максима, Помплія і 36-ти інших. До Нового року залишилося 265 днів.
Яке сьогодні церковне свято
Сьогодні, 10 квітня, віряни вшановують день пам’яті святих мучеників Терентія, Афрікана, Максима, Помплія і 36-ти інших. Святі мученики Терентій, Афрікан, Максим, Помплій і ще 36 інших християн постраждали за віру в Ісуса Христа у III столітті, за правління римського імператора Декія (249–251), відомого своєю жорстокою антихристиянською політикою.
Вони були християнами в Африці (найімовірніше — у Північній Африці, тоді ще частині Римської імперії) й не побоялися відкрито заявити про свою віру, попри переслідування. Імператор Декій наказав усім мешканцям імперії вклонитися язичницьким богам. Ті, хто відмовлявся, піддавались тортурам і страті. Терентій, Афрікан, Максим, Помплій та інші відкрито відмовилися приносити жертву ідолам, бо не могли зректися Христа.
Їх не лише допитували, але й катували: били, морили голодом, засуджували до важких робіт і кидали в темниці. Однак, за переказами, їхні тіла залишалися неушкодженими, а душі — сильними.
Зрештою, після численних тортур, бачачи, що мученики не зрікаються своєї віри, їх стратили — за різними версіями, або через меч, або через інші тортури. У християнській традиції їхня смерть вважається не поразкою, а духовною перемогою — входом у вічне життя.
Що не можна робити 10 квітня
Не можна працювати на землі — в народі вірили, що цього дня не варто копати, сіяти чи орати, бо земля ще “не прокинулася остаточно”. Вважалося, що будь-яка праця в полі принесе шкоду майбутньому врожаю.
Не можна сваритися — вважалося гріхом сваритися або підвищувати голос, особливо в родині. Цей день краще провести в спокої, доброзичливості та мирі, щоб увесь рік не було сварок.
Не можна мити підлогу та прибирати в домі — це пов’язували з повагою до духів предків, які в цей день нібито могли “заглянути” до оселі. Будь-яке зайве прибирання — мовляв, їх виганяє.
Народні прикмети і традиції на 10 квітня
Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день. Наприклад, туман зранку — до теплої і врожайної весни; дощ цього дня — до врожайного року, особливо на трави та озимину; якщо небо зоряне ввечері — літо буде теплим і ясним; сонце в колі (німб навколо сонця) — до зміни погоди або дощів найближчими днями; журавлі летять високо — до ясної і стабільної погоди.
В народні 10 квітня носило назву Іларіон Виверни Голоблі та Терентій Маревний. Остання назва з’явилася тому, що часто саме на початку квітня землю покривав ранковий серпанок — символ пробудження природи.
Як назвати дитину, яка народилася 10 квітня
Сьогодні іменини святкують Григорій, Дмитро, Максим, Олександр, Федір та Яків. Талісманом людини, народженої 10 квітня, є аметист. Допомагає загасити тривогу, прибрати негативні думки.
Історичні події 10 квітня
1525 — Прусський омаж: початок існування світського Прусського герцогства, васального до Польщі.
1633 — банани, раніше не бачені в Англії, починають продаватися в лондонському магазині.
1710 — Статут королеви Анни (акт парламенту Великої Британії) став першим в історії документом, що надавав державну охорону авторському праву.
1814 — німецький перекладач творів Данте і юрист Карл Вітте одержав ступінь доктора філософії у віці 13 років.
1815 — катастрофічне виверження вулкана Тамбора на острові Сумбава в Голландській Ост-Індії викликало ефект вулканічної зими в північній півкулі та призвело до «року без літа».
1833 — вперше розпочали виробництво сірників. Вони були токсичними — до складу головки входив білий фосфор.
1849 — американець Волтер Хант запатентував безпечну шпильку.
1861 — заснований Массачусетський технологічний інститут.
1906 — вийшов у світ другий збірник розповідей американського письменника О. Генрі «Чотири мільйони».
1912 — лайнер «Титанік» вирушив у свій перший і останній рейс з порту Саутгемптон до Нью-Йорка.
1917 — на нараді робітників і промисловців Донбасу схвалене рішення ввести 8-годинний робочий день.
1922 — відкрилася Генуезька конференція країн Європи за участю РСФСР (початок визнання Радянської Росії).
1925 — уперше опублікований роман Скотта Фіцжеральда «Великий Гетсбі».
1938 — в окупованій Австрії під контролем нацистів відбувся плебісцит, на якому 99,7 % проголосувало за аншлюс із Третім Рейхом.
1947 — створено товариство Мон-Пелерін — міжнародну неоліберальну організацію, що складається з економістів, філософів, істориків, інтелектуалів та керівників підприємств.
1954 — у Дніпропетровську створене Особливе конструкторське бюро (ОКБ-586), нині Конструкторське бюро «Південне».
1967 — винищувач МіГ-23 здійснив свій дебютний політ — це був перший радянський літак зі змінною геометрією крила.
1970 — Пол Маккартні заявив про вихід із групи «Бітлз», що означало її розпад.
1972 — підписана Конвенція про заборону біологічної зброї.
1985 — на екрани Франції вийшов фільм Люка Бессона «Підземка» з Ізабель Аджані й Кристофером Ламбертом у головних ролях.
1990 — Том Вейтс виграв справу в чипсів, компанія Doritos Chips використовувала у своїй рекламі голос, схожий на специфічний голос співака.
1992 — в Запоріжжі відкритий перший фестиваль мистецтв «Козацькому роду нема переводу».
1993 — дебютний й однойменний альбом гурту Suede дебютував на вершині британського чарта.
1998 — Страсноп’ятничною угодою між урядами Ірландії та Британії загалом припинилося насильство, пов’язане з конфліктом у Північній Ірландії.
2010 — авіакатастрофа під Смоленськом, унаслідок якої загинуло 96 людей, серед яких президент Польщі Лех Качинський.
2019 — вперше в історії вчені зробили фото надмасивної чорної діри в центрі галактики Messier 87 (M87).